Kaip veikia skirtingų tipų šilumos siurbliai?

Šilumos siurbliai yra specialūs šildymo įrenginiai. Nors ir skamba paradoksaliai, jie patys šilumos negamina. Jie tik ištraukia šilumą iš aplinkos – žemės, vandens ar oro – ir paverčia ją tokia forma, kurią galima panaudoti pastate. Dėl šios priežasties siurblys negali būti traktuojamas kaip paprastas katilo atitikmuo. Tai didesnės sistemos dalis, kurią sudaro trys pagrindinės dalys:

  • dugno šaltinis, t. y. vandens arba oro gruntas, iš kurio bus išgaunama šiluma;
  • pats siurblys, paimant šilumą iš aplinkos ir keičiant ją į naudingą formą, atitinkamai didinant šildymo terpės temperatūrą;
  • viršutinis šaltinis, t.y. patalpų šildymo sistema. Dažniausiai tai paviršinis grindų, lubų, sienų šildymas, rečiau tradiciniai radiatoriai. Taip pat yra sistemų, kuriose siurblys tiekia vadinamąjį ventiliatoriaus kolektorius arba oro šildymą.

Siurblys, būdamas šios sistemos viduryje, veikia geriau arba blogiau, priklausomai nuo apatinio ir viršutinio šaltinio parametrų. Todėl pasirinkti siurblį yra sunkesnis sprendimas nei pasirinkti katilą. Pagrindinis šilumos siurblių skirstymas priklauso nuo to, iš kurio šilumos šaltinio jie gali semtis. Tai labai svarbu, nes ne kiekvienas siurblys tinka kiekvienam sklypui. Daugiau apie pasirinkimą ir jų pritaikymą skaitykite internete.

Lengviausias būdas sumontuoti šilumos siurblį, kurio apačioje yra oras. Tačiau jo efektyvumas gerokai sumažėja, kai lauke atšąla, t.y. kai namui apšildyti reikia daugiausiai šilumos. Kuo žemesnė oro temperatūra, tuo daugiau elektros energijos siurblys sunaudoja tam pačiam šilumos kiekiui generuoti, o esant dideliam šalčiui jis išvis negali veikti, tada įsijungia įmontuotas elektrinis šildytuvas. Tada šildymo kaštai yra tikrai dideli – pavyzdžiui, naudojant paprastus elektrinius šildytuvus. Laimei, kai oro temperatūra vidutinė, t.y. didžiąją šildymo sezono dalį, oro šilumos siurblys dirba ekonomiškai. Apibendrinant galima daryti prielaidą, kad šildymo kaštai, skaičiuojant viso šildymo sezono vidurkiu, bus maždaug perpus mažesni už šildymą elektriniais šildytuvais.

Apie namo šildymo būdą verta pagalvoti jį projektuojant. Tinkamo šildymo įrenginio pasirinkimas priklauso nuo kelių veiksnių. Svarbiausias yra pastato tipas ir jo energetiniai reikalavimai.

Tai leis jums tiksliai nustatyti reikiamus šildymo sistemos parametrus, kurie galės užtikrinti tinkamą objekto funkcionavimą ir gyventojų patogumą juo naudotis.