Kas reikia žinoti apie miškus?

Pasaulio miškai yra vieni brangiausių išteklių, teikiantys nepakeičiamą naudą visoms gyvoms būtybėms. Miškai – nuo buveinių nesuskaičiuojamoms laukinių gyvūnų ir žuvų rūšims iki švaraus oro ir vandens – atlieka esminį vaidmenį palaikant pasaulio ekosistemos sveikatą ir pusiausvyrą.

Miškų gebėjimas prisitaikyti

Visi miškai laikui bėgant ir erdvėje gali smarkiai keistis. Žmonėms statant miestus, tiesiant kelius, keičiant klimatą, sukuriant naujus taršos šaltinius ir į ekosistemas įtraukiant invazines rūšis, miškai prisitaiko neįtikėtinai lanksčiai. Daugelis miškų ne tik išgyveno šiuos pokyčius, bet ir suklestėjo naujomis sąlygomis. Pavyzdžiui, vietovėse, kuriose žmonės iškirto žemę žemės ūkiui ar plėtrai, kai kurios miško rūšys gali greitai tapti dominuojančiomis ir nukonkuruoti kitas rūšis dėl šviesos ir maistinių medžiagų.

Unikalios miškų ekosistemos

Kaip kiekvienas miško tipas pasižymi unikaliomis savybėmis, dėl kurių skiriasi vienas nuo kito, taip ir atskiros ekosistemos, esančios šiuose miškuose, labai skiriasi viena nuo kitos. Kiekvieną ekosistemą sudaro sudėtingas augalų, gyvūnų, mikroorganizmų, pavyzdžiui, grybų ir bakterijų, dirvožemio maistingųjų medžiagų ir klimato kintamųjų, pavyzdžiui, temperatūros ar kritulių, sąveikos tinklas. Daugeliu atvejų šios sąveikos yra labai glaudžios – tam tikri augalai gali daugintis tik tada, kai juos apdulkina tam tikros rūšies vabzdžiai ar paukščiai; tam tikriems gyvūnams gali reikėti tam tikros augmenijos ar reljefo, kad galėtų klestėti; o kai kurie mikrobai gali padėti augalams išgauti iš dirvožemio svarbiausias mineralines medžiagas.

Jau daugelį metų žinome, kad šie sudėtingi tinklai gali sutrikti, jei pašalinamas ar sutrikdomas vienas elementas, net jei iš pirmo žvilgsnio jis atrodo menkas ar nereikšmingas, tačiau mokslininkai tik dabar pradeda suprasti, kokie iš tikrųjų jie yra trapūs. Vis labiau aiškėja, kad žmogaus veikla daro didelį poveikį miškų ekosistemoms visame pasaulyje; kai kurios teritorijos visiškai sunaikintos, o kitose dėl pasikeitusios valdymo praktikos, pavyzdžiui, miško kirtimo ar medžioklės, padidėjęs taršos lygis ar sumažėjusi biologinė įvairovė.

Miškų teikiama nauda

Nepaisant miškų kaip ekosistemų pažeidžiamumo, žmonės visame pasaulyje ir toliau yra labai priklausomi nuo miškų, nes jie teikia daug svarbios naudos, įskaitant medienos produktus, pavyzdžiui, popierių, švarų orą, švarų vandenį, maisto šaltinius, pavyzdžiui, riešutus, vaisius ar žvėrieną, vaistus, gaunamus iš natūralioje aplinkoje augančių augalų, dvasinį ryšį dėl tradicinių kultūrinių vertybių, susijusių su tam tikrais kraštovaizdžiais, rekreacinę veiklą, pavyzdžiui, žygius pėsčiomis ar žvejybą, estetinį grožį kraštovaizdžio fotografavimui ir t. t. Be to, daugėja įrodymų, kad laikas, praleistas gamtoje, natūralioje aplinkoje (pvz., miške), padeda sumažinti streso lygį ir kartu padidina fizinio aktyvumo lygį, o tai gali turėti teigiamos įtakos bendriems psichinės ir fizinės sveikatos rezultatams.

Tačiau svarbu pažymėti, kad daugelis vietinių bendruomenių, priklausomų nuo konkrečių miškingų regionų, taip pat gauna didelę ekonominę naudą iš tvarios gavybos veiklos, pavyzdžiui, laukinių vaistinių augalų rinkimo . Ši vietinė ekonominė nauda dažnai lieka nepripažinta, tačiau suteikia labai reikalingų pajamų asmenims, kurie daugiausia gyvena iš gamtinių išteklių .

Mūsų miškų apsauga

Žengiant į priekį būtina imtis aktyvių veiksmų, kad apsaugotume savo miškus, kad jie ir toliau teiktų mums šias neįkainojamas paslaugas tolimoje ateityje. Gera žinia yra ta, kad vietos (Lietuvos Respublikos) ir tarptautinės politikos (Europos Sąjungos) lygmeniu jau vykdoma daugybė iniciatyvų, skirtų šiam tikslui pasiekti. Daugelis vyriausybių patvirtino atsakingo miškininkavimo politiką, kuria reguliuojama tokia veikla kaip miškų kirtimas, pirkimas, pardavimas, medžioklė ir t. t. Kitos susitelkia pastangas, kuriomis siekiama išsaugoti miškus perkant žemę, sklypus ir ištisus miškus su žeme, vykdant miškų atkūrimo programas ir t. t. Galiausiai mokslinių tyrimų organizacijos, ne pelno siekiančios švietimo įstaigos, visos kartu siekia geriau suprasti mūsų santykius su gamta, kad galėtume rasti veiksmingesnių sprendimų ateičiai.

Galiausiai mūsų planetos sveikata labai priklauso nuo sveikų funkcionuojančių miškų. Kiekvienas aktyvus miško valdytojas turi stengtis apsaugoti šį brangų išteklių, kol dar nevėlu.