Miego apnėja – viena iš sunkiausiai atpažįstamų ligų

Miego apnėja žinoma kaip liga, kai miegant tam tikram laikui nustojama kvėpuoti. Dažniausiai kvėpavimas gali sustoti iki 10 sek., tačiau pasitaiko atvejų, kai kvėpavimas sustoja iki 3 min. Nors apie šią ligą kalbama nedaug, tačiau tai yra gan dažnas miego sutrikimas. Aišku, galbūt ne kiekvienas gali žinoti, kad serga miego apnėja, juk miegant nepajuntame kaip kvėpuojame. Tad šiame straipsnyje plačiau pakalbėsime ir susipažinsime su šia liga.

Miego apnėjos atsiradimo priežastys

Šį miego sutrikimą galima suskirstyti į tris kategorijas:

  1. Obstrukcinė apnėja. Sergant šia forma, kvėpavimas gali būti blokuojamas keliose vietose. Viršutinėje dalyje esantys kvėpavimo takai gali būti blokuojami dėl turimo per didelio liežuvio ar gan didelių dantų arba jei yra per mažas žandikaulis. Dar viena iš priežasčių kai blokuojami viršutiniai kvėpavimo takai yra kai atsipalaiduoja kvėpavimo takų raumenynas. Stemplė trumpam laikui lyg suglemba, taip blokuodama oro patekimą į organizmą. Jeigu jus kamuoja nosies problemos, tokios kaip pertvaros bėdos, tai taip pat gali iššaukti miego apnėją. Ir kita, ne ką mažesnė priežastis gali būti antsvoris.
  2. Centrinė. Šia ligos forma dažniausiai serga žmonės, kurie skundžiasi turimomis širdies ligomis. Taip pat gebėjimą įkvėpti gali trukdyti insultas arba smegenų auglys. Tačiau šia forma sergama labai retai.
  3. Mišri. Šios ligos forma yra kai kankina tiek obstrukcinės, tiek centrinės miego apnėjos požymiai.

Kaip atpažinti šią ligą?

Dienos metu, kada žmogus būna aktyvus, šios ligos simptomų praktiškai atpažinti nėra galimybės. Su šia problema susiduriama nakties metu. Dažniausiai, kai yra blokuojami kvėpavimo takai ir smegenys nebetenka oro, žmogus atsibunda automatiškai, kad organizmas galėtų gauti oro. Atsibusdamas jis atveria kvėpavimo takus ir kvėpavimas vėl tampa įprastas. Šis momentas trunka labai trumpą tarpą, todėl jis gali net nepajusti, kad buvo pabudęs naktį. Tokių prabudimų per vieną naktį gali būti labai daug. Šią miego ligą turintys asmenys garsiai knarkia bei dažnai skundžiasi, kad atsibunda nepailsėję. Dažniausiai šią ligą pastebi asmenys, kurie miega kartu su sergančiuoju. Jų miegas būna neramus, juntamas didelis blaškymasis, dažnai prabunda išpilti prakaito. Be to, juos gali kamuoti ir šie požymiai: dažnas galvos skausmas, gerklės perštėjimas ir sausumas.

Kaip gydyti šią ligą?

Deja, vaistų gydyti šiai ligai, nėra. Jei miego apnėja yra lengvos formos, gali būti siūloma keisti miego įpročius, tai yra gali reikėti miegoti ant šono, pradėti šiek tiek sumažinti kūno svorį, atsisakyti rūkymo bei alkoholio. Jei liga yra šiek tiek sunkesnės formos, tuomet gali būti pasiūlyti specialūs prietaisai, kurie užkerta kelią knarkimui arba prietaisas, kuris palaiko tinkamą oro kiekį kvėpavimo takuose. Taip pat šį susirgimą galima šalinti medicininiais būdais, tokiais kaip tvarkant nosies pertvarą ar operuojant adenoidus, kartais gali būti atliekamos